Wycieczka do Torunia

 

3 października odbyła się wycieczka do Torunia, w której wzięli udział uczniowie wielu klas naszej szkoły. Opiekunami byli Pani Zofia Rutkowska, Pani Bożena Nawrocka i Pan Jacek Hryniewicz, który również był przewodnikiem.

 

Około dziewiątej rano wyjechaliśmy spod Galerii Dekada. Sama droga do miejsca docelowego przebiegła szybko i bez żadnych przeszkód.

 

Po drodze mogliśmy usłyszeć od Pana Hryniewicza różne historie, dotyczące miejsc, przez które przejeżdżaliśmy. Niedaleko przed Toruniem, opowiedział nam między innymi legendę dotyczącą nazwy tego miasta. Przejeżdżając przez miasto mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe miejsca jak na przykład most łączący dwie części Torunia.

 

Zwiedzanie zaczęliśmy od wyprawy do centrum nauki – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Siedzibą tego centrum jest zabytkowy budynek dawnego Młyna Richtera – jednego z najcenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej. W środku mieliśmy do dyspozycji cztery wystawy poświęcone m.in. idei koła i ruchu obrotowego, Wiśle przepływającej przez Toruń, czy połączeniu nauk humanistycznych, ścisłych i elementów sztuki.

Kolejnym etapem było zwiedzanie miasta, które zaczęliśmy od Bulwaru Filadelfijskiego, którego nazwa powstała ze względu na współpracę Torunia z Filadelfią. Następnie zwiedzaliśmy Toruń wzdłuż murów miejskich, w kierunku Krzywej Wieży, przy której niemożliwe jest ustać prosto.

Następnym punktem był Rynek Staromiejski, gdzie zrobiliśmy sobie krótką przerwę na odpoczynek i posiłek. Po przerwie udaliśmy się na zwiedzanie rynku, a tam usłyszeliśmy historię takich miejsc jak ratusz, czy pobliskich kościołów. Po zwiedzaniu rynku, mieliśmy dla siebie czas wolny, na przykład na kupienie pamiątek czy toruńskich pierników. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, po czym udaliśmy się w drogę powrotną.

Kontakt

Zespół Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Ciechanowie
023-673-25-29
sekretariat@zs1.com.pl