BEMOWIACY W HOŁDZIE JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU.

W 2017 roku mija sto pięćdziesiąta rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. O Józefie Piłsudskim i jego zasługach dla państwa polskiego słyszał chyba każdy z nas. Rocznica jego urodzin wydaje się tym istotniejsza, że obchodzimy ją w przeddzień innej, równie ważnej- setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która przypada w roku 2018.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkól nr 1 postanowili złożyć hołd twórcy polskiej niepodległości- Józefowi Piłsudskiemu, a tym samym zainicjować  w naszej szkole obchody rocznicy powrotu Polski na mapy Europy po ponad stu dwudziestu latach politycznego niebytu . Pierwszym z rocznicowych przedsięwzięć był dwuetapowy konkurs wiedzy:,, Józef Piłsudski i jego czasy”, adresowany do uczniów klas maturalnych i chętnych uczniów klas młodszych. Pierwszy etap konkursu, pisemny, odbył się 27 listopada. W jego wyniku z poszczególnych klas wyłoniono trzyosobowe drużyny, które miały ze sobą rywalizować w drugim  etapie imprezy.

 Finał konkursu odbył się w dniu urodzin Marszałka czyli 5 grudnia. Wzięły w nim udział drużyny z klas IV te, IV ti, IV tt/ tc oraz, co warte podkreślenia drużyna pasjonatów historii z klasy   I ti. Z udziału w rywalizacji zrezygnowały, niestety, reprezentantki klasy IIIi.

W  trzech rundach konkursu uczestnicy odpowiadali na, niekiedy, bardzo szczegółowe pytania dotyczące działalności politycznej i życia prywatnego Józefa Piłsudskiego. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem drużyny klasy IV tt/ tc w składzie: Martyna Bielska, Dominika Stancel i Damian Milewski. Gratulujemy!

Po części konkursowej nauczyciel historii- pan Jacek Hryniewicz przedstawił prezentację multimedialną na temat Józefa Piłsudskiego. W przystępny, dowcipny i, przede wszystkim, interesujący sposób, zaprezentował postać Marszałka jako wybitnego polityka, ale też człowieka z krwi i kości, któremu nieobce były słabości, wady i błędy. Dla wszystkich zebranych,tak uczniów, jak i nauczycieli, była to bez wątpienia niebanalna i ciekawa lekcja historii.

 

             Szkolne obchodów rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego zakończyło zapalenie zniczy przy pomniku Józefa Piłsudskiego przez uczniów klasy II te/ tg.

 

                                                                                                           Sylwia Zadrożna

Kontakt

Zespół Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Ciechanowie
023-673-25-29
sekretariat@zs1.com.pl