Dni patrona 2019

    7 czerwca 2019r. odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości w ciągu roku szkolnego – Dzień Patrona Szkoły – gen. Józefa Bema. To szkolne święto, już tradycyjnie, było okazją do upamiętnienia sylwetki naszego wspaniałego patrona, a także do przedstawienia naszej szkoły, która godnie reprezentuje tego wielkiego człowieka i bohatera. Dlatego też mottem tegorocznej uroczystości stały się słowa Marka Twaina: „Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy stać się wielcy”.

   W tym roku uczestniczyliśmy w ważnym wydarzeniu, w nadaniu nowego sztandaru Zespołowi Szkół nr1. Sztandar Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema został 19 czerwca 1976r. przekazany szkole przez Komitet Rodzicielski. W tym roku szkolnym nadano również placówce imię generała Bema. Oficjalnie, 7 czerwca 2019 r,. po 43 latach, pożegnaliśmy dawny sztandar, który trafił na zasłużony odpoczynek na honorowym miejscu naszej szkoły, a powitaliśmy w Zespole Szkół nr 1 nową chorągiew.

   Tegoroczna uroczystość była również wyjątkowa, ponieważ uczniowie pierwszej klasy o profilu mundurowym złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Jest to nowy kierunek kształcenia w naszej placówce, który cieszy się dużym zainteresowaniem, a uczniowie już osiągają sukcesy w licznych pozaszkolnych  konkursach logistycznych.

    Losy i sylwetkę generała Józefa Bema przybliżyła zgromadzonym prezentacja multimedialna ucznia klasy 3ti Adama Żakowskiego. Ciekawym komentarzem opatrzył ją nauczyciel historii – pan Jacek Hryniewicz.

    Część artystyczna, kończąca uroczystość, to scenka, która była próbą odpowiedzi na pytanie, co by było, gdyby Józef Bem żył dzisiaj. Uczniowie (Marek Morawski z klasy 1ti1, Jakub Chludziński z klasy 1tl), w sposób niesztampowy i z lekką nutą humoru, przybliżyli zebranym sylwetkę naszego patrona. Został on ukazany jako wyjątkowy człowiek na miarę współczesnych czasów. Była to również okazja do zaprezentowania uczniowskich talentów: Jakub Królikowski (2ti) i Kornel Korzybski (absolwent), pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego pana Michała Korzybskiego, dali pokaz umiejętności taekwondo; Adrian Mach, Michał Rupiński i Marcin Niezgodziński  z klasy 2 te zaprezentowali konkursowy tunel aerodynamiczny własnej konstrukcji, a uczennica klasy 1tl  - Marta Błaszkiewicz zachwyciła wykonaniem piosenki Ani Wyszkoni „Biegnij przed siebie”.

Wszystkim uczniom biorącym udział w uroczystości dziękujemy za zaangażowanie i inwencję twórczą.

 

Monika Kołakowska

Renata Czarnecka

Kontakt

Zespół Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Ciechanowie
023-673-25-29
sekretariat@zs1.com.pl